Volba vybavení


PROČ VOLIT KVALITNÍ VYBAVENÍ ?

Zdroj: SlivkiShow EN, 2018, Most Tech Advanced Sneakers?, YouTube video. [3.1.2022].

Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=S-jg1S5piK8


VOLBA VYBAVENÍ DLE ÚČELU


Běžecké na zpevněné cesty


Běžecké na nezpevněné cesty - trailové


Sálové


Tenisové


Fitness


Vzpěračské - Powerlift


Vycházkové - lifestyle

Rozdělení běžecké obuvi dle došlapu

Pro pochopení způsobu, jakým se určují jednotlivé typy chodidel a následně i pro výběr správného druhu běžecké obuvi je důležité si uvědomit, jak se chová naše chodidlo při chůzi nebo běhu a porozumět výrazům jako je pronace, nadměrná či nedostatečná pronace a supinace. 

Při běhu na na pohybový aparát působí větší síly, a proto je důležitá zejména korekce nadměrné pronace.  Čím dynamičtěji běžíme, tím vyšší síly chodidla - obuv absorbují a případné borcení nožní klenby je problém. 

Při běhu přes špičku tento jev eliminujeme, avšak při klasickém tréningovém - vytrvalostním běhu zpravidla dochází k odvalování pata - špička, kde je problematika popsaných vlivů na naše chodidla, kolena a kyčle velmi důležitá.

Pronace - neutrální došlap

Při běhu dopadne naše chodidlo na zem nejprve vnější stranou paty a pak se přesunuje dovnitř přibližně o 5%, až se dostane zcela do kontaktu se zemí a může správně podpořit váhu našeho těla. Tento pohyb optimálně rozloží síly vznikající při došlapu, je zcela přirozený a normální a nazývá se pronace. Většinou platí, že běžci s tzv. normální pronací mají i tzv. normální klenbu chodidla a jsou pro ně nejvhodnější klasické běžecké boty, které poskytují mírnou kontrolu pronace.

Např.: značka Asics vyrábí tyto modely - Nimbus, Cumulus, Pulse a další.

Nadměrná pronace - pronační došlap

Při běhu dopadne naše chodidlo na zem nejprve vnější stranou paty . V tomto případě se však chodidlo přesunuje o více než 6%. Jde tedy o nadměrnou pronaci. Chodidlo a kotník takového běžce mají problém stabilizovat tělo a šok z dopadu není absorbován dostatečně - jiné vektorové rozložení sil. Nadměrná pronace způsobuje výrazné zabočení chodidla, kolena, sekundárně i kyčle a může vést k bolesti ve všech těchto oblastech. Pro běžce s nadměrnou pronací platí, že mají většinou nízkou až velice nízkou klenbu chodidel (ploché nohy). Měli by nosit běžecké boty s kontrolou pronace, což jsou pevné boty se středně hustou mezipodešví umožňující omezení pronace. Přílišná pronace vystavuje svaly zvýšenému napětí, a proto je vhodné nezanedbávat strečink. Nadměrná pronace se rozděluje dle obuvi na podporu nožní klenby - nízkou, střední a maximální, a tedy individuálně v závislosti na problémech jedince, či jeho výkonnosti.

Např.: značka Asics vyrábí tyto modely - Kayano, GT 2000, GT 1000, Phoenix, Fortitude, Forte.

Nedostatečná pronace - supinace - supinační došlap

Stejně jako u obou výše uvedených případů je úvodní fáze došlapu stejná. V tomto případě se ovšem chodidlo po dopadu na zem přesunuje směrem dovnitř jen velmi málo - méně než 4%. Následně jsou síly při dopadu soustředěny na menší plochu chodidla (vnější část) a nejsou tak rozloženy rovnoměrně. Pro běžce s nedostatečnou pronací platí, že mají většinou vysokou klenbu chodidel. Tento typ došlapu je však velmi raritní a i proto se pro tento nášlap používají neutrální běžecké boty nebo pro zkušené běžce nebo běh boty bez jakékoliv aktivní výztuhy. Z hlediska tohoto došlapu je dopad na střed chodidla neboli přes špičky nebo přes patu směřován na vnější část chodidla.  

Např.: značka Asics vyrábí tyto modely - Nimbus, Cumulus, Pulse a další. 

Parametry běžeckých bot

Drop je rozdíl výšky mezi patou a špičkou boty. Počítáme ho v milimetrech.

Nízký drop neznamená nízké tlumení. Na trhu je celá řada bot s nulovým, či velmi nízkým dropem a zároveň patří k nejměkčím botám, které si můžete pořídit. Naopak, některé závodní modely jsou opravdu velmi tvrdé a málo tlumené, drop přitom mají 8 - 10 milimetrů. 

Nízký drop (0 - 5 mm)

Nízký drop využijete při technice běhu s dopadem na střed chodidla. Čím nižší drop, tím podobnější bude pohyb chodidla běhu naboso. Nízký drop hledejte, když chcete dát chodidlům maximálně přirozený pohyb.

Klasický drop (6 - 12 mm)

Doporučené většině běžcům, zejména dopadajícím na patu, začátečníkům, pro dlouhé tréningy a pro dlouhé závody neprofesionálů. Vyšší drop slouží i k tomu, aby byla pod patou větší vrstva tlumení a bota vám pomohla s rychlejším přechodem do odrazové fáze.

Tlumení a pohodlí

Výrobci se předhánějí v tom, jak zdokonalit mezipodešev. Používají různé pěnové materiály, stélky a tlumící prvky.

Tloušťka mezipodešve přispívá k tlumení. Pro pohodlí je také velmi důležitá torzní tuhost obuvi (středová tuhost a pevnost podešve) pro všechny nášlapy, a to zejména tužší pro uživatele s nadměrnou pronací.

Pro použití na zpevněných cestách (silnice, lesopark, fitness ...) je nutné účinné tlumení - silniční obuv

Pro nezpevněné cesty (les, pole, méně používané lesní cesty ...) jsou určené terénní - trailové boty (u těchto bot se neřeší nadměrná pronace - jsou již tuhé z podstaty konstrukce), které mají nižší tlumení a větší stabilitu a odolnost.


ÚDRŽBA VÝROBKŮ VYŽADUJÍCÍCH SPECIFICKÉ OŠETŘENÍ

Každý zákazník nese odpovědnost za vlastní výběr výrobku. Pokud jste zvolili nevhodný výrobek vzhledem ke své potřebě, popřípadě obsluhujícímu při koupi nesdělili důležité informace, nenese prodávající za nevhodnost volby odpovědnost.

Je nutno dbát zejména na správnou velikost, účel a použití zakoupeného výrobku, jeho předpokládanou životnost a prostředí, v němž bude používán, a rovněž brát v úvahu možnosti a vlastnosti použitého materiálu.

Sportovní funkční oblečení může být ovlivněno vlivem prostředí, pracími prostředky a okolnostmi nošení, které snižují životnost výrobku a výrobce nemůže nést odpovědnost (např. nošení oděvu, který k tomu není určen, v dešti, používání nevhodných deodorantů, nadměrné tření oděvních součástí v důsledku tělesných proporcí zákazníka, používání předmětů s ostrými hranami jako hodinky, brašny, klíče a těžké předměty v kapsách, nadměrné tření způsobené nevhodným povrchem sedáku, nadměrné celodenní nošení), stejně jako nevhodně zvolená velikost výrobku (kdy dochází k jeho nadměrnému opotřebení), nemohou být důvodem k pozdější reklamaci.

Uzavřením kupní smlouvy a převzetím zboží od prodávajícího zákazník souhlasí s tímto Všeobecným prodejním, uživatelským a záručním řádem společnosti Mikubazar a výslovně jej přijímá.

UŽÍVÁNÍ A ÚDRŽBA ODĚVU

Životnost oděvních součástí je ovlivněna způsobem užívání a údržbou. Za všech okolností je třeba při údržbě dodržovat postup dle symbolů uvedených na vnitřních etiketách. Při intenzivním či nevhodném užívání nemusí životnost výrobku dosáhnout záruční doby, tedy dojde ke zničení výrobku běžným opotřebením (jako např. častým nošením, praním, sušením a žehlením). Doporučení pro údržbu - výrobek je nutno používat v souladu s jeho určením a při nošení obměňovat.

Zvláštní skupinou oděvů vyžadující užívaní v souladu s určením výrobku jsou čistě vlněné obleky, které nejsou určeny pro běžné denní užívání, pro prostředí se zvýšenou vlhkostí ani takové prostředí, kde dochází ke zvýšenému tělesnému odpařování. Po svléknutí je nutno oděv vyvěsit na odpovídajícím ramínku, aby došlo k odpaření tělesné vlhkosti a ustálení tvaru.

Při jízdě autem je nutno odkládat sako či bundu na sedadlo nebo je zavěsit na ramínko. Nenosit neustále pouze jeden oděv. Umožnit materiálu dostatečný odpočinek pro jeho ustálení, vytvarování, popř. proschnutí. Při dlouhodobějším nepoužívání pověsit oděv volně, zakrýt před prachem, popřípadě nadměrným slunečním svitem. Oblékat a vysvlékat oděv běžným způsobem, nepřepínat materiál nadměrným tlakem nebo tahem. Neponechávat oděv za oknem vozu či v obdobném prostředí, vystavený nadměrnému slunečnímu svitu, teplu nebo vlhku. Při častém nošení je nutné oděv alespoň jedenkrát za sezonu vyčistit, je nevhodné oděv po skončení sezony uložit nevyčištěný. V případě povoleného praní je nutné obrátit výrobek naruby a dodržovat pokyny stanovené pro teplotu vody, žehličky a užití sušičky.

Světlé a barevné odstíny je nutno prát odděleně a používat prací prostředky, které odpovídají charakteru výrobku; při dávkování pracího prostředku je nutno dodržovat pokyny výrobce. Při praní (ručně nebo v pračce) oděv neždímat a pověsit za mokra, aby nedošlo k poškození vlákna. Týká se především košilí z bavlny nebo směsí bavlny, včetně všech úprav. Zvláště důležité je výrobek nepřesušit, aby nedošlo k trvalému přelámání vláken.

Deodoranty mohou negativně ovlivnit stálobarevnost textilie, proto je neaplikujte přímo na textilii, ale pouze na tělo. V případě, že u oděvů dojde ke vzniku skvrn, neprovádět místní čištění, ale zadat k celkovému odbornému vyčištění, aby nedošlo k narušení barvy. Nepoužívat k čištění nevhodné nebo zakázané prostředky. Výrobky z přírodních usní je žádoucí impregnovat vhodným přípravkem, eventuálně ošetřovat pryžovým kartáčkem, čistit výhradně v čistírnách specializovaných na čištění kožených výrobků.

Oděvy ze 100% vlny nebo s příměsí jiných ušlechtilých vláken při nošení vykazují zmačkání, které se však po vyvěšení zpravidla vrací do původního tvaru. Lněné materiály a materiály s podílem Inu se vyznačují zvýšenou mačkavostí. Materiály s obsahem vlny bývají v průběhu užívání napadány šatními škůdci. U vlněných oděvů doporučujeme přidat do druhé máchací lázně ocet. Sušit rozprostřené na podložce ve vodorovné poloze.

Oděvy z džínoviny mají charakteristické vlastnosti (střih, štepy, nýty apod.) a odřený vzhled, kterého je dosaženo předepráním a mechanickým, případně chemickým působením, kdy dochází k narušení povrchu tkaniny za účelem dosažení módního efektu, čímž se snižuje živostnost.

Příměs vlákna Lycra zvyšuje pružnost tkaniny při nošení, stálost tvaru oděvu a snižuje mačkavost.

Některé materiály mohou za určitých okolností podléhat změně barvy (sluneční svit, časté praní, nevhodné prací prostředky, zvýšené tření intenzitou nošení, apod.).

ODĚVY, MATERIÁL A ZPRACOVÁNÍ

Volba materiálu odpovídá příslušnému účelu a typu výrobku včetně zvolené technologie zpracování. Složení základního materiálu a podšívky je uvedeno na všité vnitřní etiketě, včetně doporučené údržby, zobrazené formou mezinárodních symbolů.

Některé projevy nemohou být proto předmětem reklamace, i když u zn. Asics při rozumném používání a udržování nenastávají:

Žmolkování po určitých cyklech materiálů ze 100% polyesteru nebo s vysokým obsahem polyesteru či polyakrylu není vadou. Jde o jev související s pevností vlákna, žmolky je proto nutno mechanicky odstranit.

Tkaniny s vlasovým povrchem vlivem otěru při nošení postupně ztrácejí vlas či se snižuje nebo dochází ke žmolkování.

Tkaniny obsahující viskózu jsou měkké a odlehčené, ale vlivem nošení ztrácejí postupně schopnost držet tvar a pevnost.

OBUV A ÚČEL OBUVI

Pro každý účel užití je vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje volba použitého materiálu, konstrukce, způsob provedení a také způsob údržby a ošetřování obuvi.

Životnost obuvi je omezena, může být i kratší než záruční doba. Při vysoce koncentrovaném používání se tak děje zcela logicky a technicky správně.

Výrobní způsob, zejména to, jakým způsobem je svršek spojen se spodkem obuvi, ovlivňuje účel a údržbu obuvi.

Lepená obuv - sportovní obuv - spodní část obuvi je ke svršku připevněna lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením, propocením nebo opakovaným a častým nošením nedostatečně vysušené obuvi. Tato obuv by měla vždy po promočení přirozeně vyschnout a relaxovat.

Při neopatrné chůzi či běhu může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (tzv. ukopnutí). Při mechanickém poškození nenese prodejce ani výrobce odpovědnost.

Prošívaná obuv - společenská kožená obuv - má spodkové dílce sešity přímo se svrškem. Základem boty je ohebná, kožená napínací stélka, která botu zpevňuje. Spodní stehy jsou uloženy v rysce podešve, jsou naimpregnovány, aby do boty nepropouštěly vlhkost. Obuv je pevná, lehká a snadno opravitelná, má však poněkud sníženou ohebnost a pružnost.

MATERIÁL, JEHO ÚDRŽBA A OŠETŘOVÁNÍ

Volba materiálu odpovídá příslušnému účelu a typu výrobku včetně zvolené technologie zpracování.

Syntetické a textilní materiály - tyto materiály otřete vlhkým hadříkem a vytřete do sucha. Tuto obuv neperte, jelikož vliv praní na konstrukci obuvi může obuv poškodit a je to důvod k zamítnutí reklamace.

Useň - je nejčastěji používaný přírodní materiál. Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční vlastnosti a je schopna přizpůsobit se individuálnímu tvaru nohy. Useň je přírodní (kožený) charakter materiálu. Drobné odchylky kresby nebo struktury proto nemohou být předmětem reklamace. Useň není neomezeně odolná proti působení vlhkosti, a to ani z vnější (klimatické vlivy), ani z vnitřní strany (pot). Hladká useň - je useň s jemně strukturovaným povrchem s malými póry. Obuv před ošetřením zbavte nečistot vhodným kartáčkem nebo měkkým vlhkým hadříkem a vytřete do sucha. Použijte krém vhodné kvality a odstínu, poté vyleštěte. Pro občasnou údržbu lze použít samolešticí houbičky, ty však dodávají usni pouze lesk a nelze jimi nahradit pravidelné ošetřování vhodným krémem.

Lakovaná useň - je kůže s hladkým, lesklým povrchem, kterého je docíleno lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi citlivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz. Nečistoty z povrchu odstraňte jemným vlhkým hadříkem, následně povrch ošetřete krémem nebo sprejem na lakované usně. Nubuk, velur (semiš) - je useň broušená po líci nebo po rubu. Obuv z tohoto materiálu ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky, které jsou určeny na vlasové usně. Tyto přípravky oživují barvu a mohou být barevné nebo bezbarvé. Tyto usně nikdy nekrémujte.

PODEŠEV

Odborným podražením společenské obuvi nepřicházíte o zákonnou záruku.

Při obouvání obuvi vždy uvolněte tkaničky a používejte obouvací lžíci, zabráníte tím prolamování obuvi v patní části. Obouvací lžíce by neměla mít ostré hrany, aby nedošlo k poškození vnitřních částí obuvi.

Po každém použití obuv očistěte, vysušte, napněte na napínáky odpovídající velikosti a ošetřete vhodným přípravkem.

Obuv střídejte (zejména v nepříznivém počasí) a chraňte před chemickými vlivy a rozmáčením. Vyvarujte se rozmáčení obuvi, které deformuje tvar obuvi a celkově poškozuje její vzhled.

Při zvýšeném pocení nebo při provlhnutí obuvi může vnitřní vybavení pouštět barvu. Syté a pastelové barvy vrchových materiálů mohou v průběhu užívání zesvětlit. Bílé materiály mohou v průběhu užívání do určité míry zežloutnout.

Agresivní chemické látky obsažené v posypových materiálech, kterými se v zimním období udržují komunikace, narušují strukturu materiálů, způsobují zbobtnání a výskyt charakteristických světlých skvrn. Snažte se proto působení těchto látek na obuv omezit. Obuv poškozenou tímto způsobem nelze reklamovat.

Včasnou základní údržbou obuvi a výměnou opotřebovaných součástí (podešví, patníků, šněrovadel) zabráníte poškození dalších součástí obuvi. Jelikož se jedná o základní údržbu, kterou si zákazník zajišťuje sám, nemůže být poškození obuvi způsobené zanedbanou údržbou důvodem k reklamaci.

ZÁKLADNÍ SYMBOLY PRO ÚDRŽBU A OŠETŘOVÁNÍ TEXTILIÍ

dle mezinárodní normy ISO 3758 a ev. normy EN 23758 -

Stanovuje nejvyšší doporučenou teplotu prací lázně při praní, způsob mechanického působení, praní, máchání a odstřeďování.

Bělení - stanovuje proces bělení.

Žehlení - stanovuje max. teplotu žehlení a intenzitu působení páry.

Chemické čištění - stanovuje postup a rozpouštědla užívaná pro profesionální chemické suché i mokré čištění.

Sušení - stanovuje postup sušení.

Znak uvedený pod symbolem určuje intenzitu mechanického působení, intenzitu působení teploty, vlhkosti, čisticích prostředků a rozpouštědel, tj. nařizuje jemnější režim dotčených postupů.

Znak uvedený přes symbol znamená zákaz.

www.mikubazar.cz